Afropejczycy. Zapiski z czarnej Europy

Afropejczycy. Zapiski z czarnej Europy
search
  • Afropejczycy. Zapiski z czarnej Europy

Afropejczycy. Zapiski z czarnej Europy

Wydawnictwo: Szczeliny
Autor: Johny Pitts
Rodzaj oprawy: Miękka
Liczba stron: 520
Rok wydania: 2023
Cena:
59,99 zł

Darmowa dostawa od 200zł - sprawdź formy dostawy
Ilość




Poznaj historie Afropejczyków, zrozum współczesną Europę.

Johny Pitts urodził się na północy Anglii, w Sheffield – kulturowym tyglu, który idealnie oddawał złożoną tożsamość jego i wielu sąsiadów z przemysłowej dzielnicy. Kolonialne pochodzenie rodzinnego nazwiska, wojenne zasługi dziadka walczącego za Wielką Brytanię, a w tle narodziny hip-hopu. Jako dorosły człowiek Pitts – anglojęzyczny pisarz, czarny obywatel Europy z brytyjskim paszportem w ręce – wyrusza na wyprawę po Starym Kontynencie, by zrozumieć, co tak naprawdę znaczy być Afropejczykiem.

„Kiedy po raz pierwszy usłyszałem to określenie, zacząłem myśleć o sobie jako o niepodzielnej całości bez dywizu: Afropejczyk. Stwarzało ono przestrzeń, w której czarność współkształtowała europejską tożsamość w jej najpełniejszym wymiarze […], bez konieczności ciągłego podkreślania tej swoistej dychotomii: pół-ktośtam, czarno-jakiśtam. I pokazywało, że nie każdy czarnoskóry mieszkaniec Europy od razu musi być imigrantem”.

Pitts odwiedza Paryż, Brukselę, Amsterdam, Berlin, Sztokholm, Moskwę, Riwierę Francuską i Lizbonę. Spotyka się z Afropejczykami w drugim, trzecim i czwartym pokoleniu, by oddać im głos. Przypomina o afrykańskich korzeniach europejskich klasyków – Aleksandra Dumasa i Aleksandra Puszkina. Słucha o sprzecznościach kulturowych, których doświadczają czarni Europejczycy, o konieczności budowania spójnych kronik ich społeczności i o wielu innych fundamentalnych sprawach. W swojej podróży dociera na Gibraltar, gdzie wypatrując wybrzeża Afryki, dochodzi do wniosków, które zaskakują nawet jego samego…

"Jak wygląda Afropa, doskonale nam znany, ale także niebywale zaskakujący kontynent? Dlaczego wielu jego pełnoprawnych – od pokoleń – mieszkańców nadal czuje się tu obywatelami drugiej kategorii? Pitts, jeden z tych, którym przez lata dawano do zrozumienia, że nie do końca są u siebie, wyruszył w długą podróż, by zrozumieć, gdzie biją źródła tożsamości – jego i nas wszystkich, dzieci Starego Kontynentu."

Michał Nogaś, dziennikarz „Gazety Wyborczej”

"Z podróży po Afropei wyłania się obraz ludzi, którzy zmagają się ze swoją nieprzystawalnością do miejsc, w których się znajdują. Bohaterowie Pittsa to osoby rozciągnięte pomiędzy niewidzialnością a wyróżnianiem się z tłumu. Choć niektórzy nigdy nie dostrzegą w nich Europejczyków, nikt inny nie jest tak dobitnym „produktem” europejskiej współczesności ze wszystkimi jej sprzecznościami jak oni. Każdy, kto przeczyta tę książkę, przy następnej wizycie w którejś z europejskich metropolii inaczej spojrzy na jej czarnych mieszkańców."

Oliwia Bosomtwe, redaktorka naczelna portalu Noizz.pl

"Johny Pitts otwiera szafy, w których wiszą trupy kolonialnej przeszłości Europy. Pokazuje, jak to dziedzictwo wpływa na dzisiejsze zmagania Europejczyków z kulturową i rasową tożsamością. Autor nie egzotyzuje i nie moralizuje, tylko otwiera nam oczy."

Jakub Wojtaszczyk, pisarz, dziennikarz

Indeks
WONO56521
Wydawnictwo
Szczeliny
Autor
Johny Pitts
Rodzaj oprawy
Miękka
Liczba stron
520
Rok wydania
2023
Tłumacz
Szachnowska-Olesiejuk Zofia
Kategoria
Reportaż, literatura faktu

Napisz swoją opinię

Afropejczycy. Zapiski z czarnej Europy

Napisz swoją opinię

O autorze

Johny Pitts

Angielski prezenter telewizyjny, pisarz i fotograf z Firth Park w Sheffield.

Ma mieszane pochodzenie (jego ojciec pochodzi z Nowego Jorku i był członkiem soulowego zespołu The Fantastics z lat 70-tych, który był tematem filmu dokumentalnego BBC Radio 4 z 2015 roku napisanego i zaprezentowanego przez Pittsa).

Pitts pisał dla magazynów Blues & Soul, Straight No Chaser i The Observer, a także wygrał Decibel Penguin Prize dla nowych pisarzy, a jego opowiadanie "Audience" pojawiło się w antologii The Map of Me wydanej przez Penguin Books. Studiował poezję pod kierunkiem Debjani Chatterjee i występował solo oraz u boku znanych poetów Johna Agarda i Valerie Bloom w takich miejscach jak Albany Theatre, Jazz Café, Big Chill Festival, Notting Hill Arts Club i Soho Theatre.

Jego książka Afropean: Notes from Black Europe zdobyła nagrodę Jhalak Prize 2020, Bread and Roses Award 2020 oraz Leipzig Book Award for European Understanding 2021. Jest to pisemny dokument życia i kultury czarnych społeczności w całej Europie, badający historię czarnej diaspory i kwestionujący wyzwania i nierówności, których czarne społeczności wciąż doświadczają w krajach europejskich.