Kolejna część bestsellerowego dzieła literackiego,
które poruszało (lub usypiało) całe pokolenia!
Teraz w nowej epickiej gamebookowej odsłonie!

Dziady część V. Dziady, które nie spieprzają to ilustrowany gamebook, który nadaje kultowemu dziełu odpowiednią werwę (nareszcie!), obnaża prawdziwe realia epoki romantyzmu, przedstawiając fakty i ciekawostki, o których (nie bez powodu) nie uczyli cię w szkole.

Przeczytaj fragment

Szerzej wyjaśniamy to w darmowym fragmencie, ale w skrócie: powieść, w której wcielasz się w głównego bohatera i TY na bieżąco decydujesz o jej rozwoju. Tak, coś takiego naprawdę istnieje i jest genialną formą rozrywki – połączeniem gier i książek (czy może być coś lepszego?).

Darmowy fragment - sprawdź

Ponad 500 paragrafów sążnistej rozrywki pełnej niespodziewanych zwrotów akcji. Fabuła oparta na prawdziwym polsko-litewskim folklorze i ludowej demonologii.

Guślarz został brutalnie zamordowany i pochowany trzy niedziele temu… ale niektórzy mówią, że ciągle widać go chodzącego nocą po wsi. To pewnie głupie wiejskie gadanie, ale… może ma jakiś związek z tym, że ludzie w powiecie wiłkomierskim zaczęli zapadać na dziwną chorobę i padają jak muchy? Kto go zabił? Dlaczego? Co dręczy ludzi z okolic Wiłkomierza?

W tej kiążce znajdziesz mieszaninę pięciu rzeczy:

porywającej przygody
mocno zrytego humoru
ciekawostek zakresu historii, wierzeń o bytach nadprzyrodzonych i ezoterycznych odpałów, które nieobce były narodowemu wieszczowi
masy ciekawostek, dzięki którym zaczniesz w końcu rozumieć wiele dziwacznych rzeczy z poprzednich części Dziadów
faktów dotyczących Adama Mickiewicza, których nie bez powodu nie uczą w szkołach (a szkoda, bo może dzięki nim Adaś miałby znowu groupies, a nie tylko znudzonych i przymuszanych do lektury pod groźbą pały uczniów).

Spodoba się
fanom Mickiewicza!

– Ta książka to trybut dla twórczości wieszcza. Mocno przesadzają ci, którzy uważają, że hołd można mu oddać jedynie patosem (i to nierzadko zakłamanym i fałszującym obraz poety).

– Ta książka przez swą fabułę odsłoni wiele nieznanych powszechnie ciekawostek na jego temat.

– Dzięki tej książce współcześni czytelnicy poznają ludzką, mroczną, chwalebną, wstydliwą, a także nieporadną stronę poety oraz będą mieli okazję dostrzec, którzy bohaterowie i w jakim zakresie byli jego alter ego.

Spodoba się fanom
paragrafówek!

– Czterech odjechanych bohaterów do wyboru (zarówno dobrych… jak i niekoniecznie; zarówno poczytalnych, jak i oderwanych od rzeczywistości – dla każdego z nich rozgrywka będzie inaczej personalizowana).

– Gra liczy ponad 500 paragrafów i będzie można przejść ją na wiele różnych sposobów.

– Autor (ten drugi) kładł podwaliny pod promocję gamebooków w Polsce. Jego pierwszą, napisaną w wieku 19 lat grę możesz za darmo pobrać stąd i sprawdzić, czy warto kupić tę książkę. Przez ostatnie 14 lat, od czasu wydania Tajemnego Oblicza Świata, jego warsztat literacki i zdolności grotwórcze zmieniły się tylko na lepsze.

Spodoba się ludziom, którzy nienawidzą Mickiewicza!

– Dziady zanudzały cię na śmierć? Zapewne przez to, że ich język i narracja nie przystawały do współczesnych standardów i byłeś zmuszany do ich lektury. Tu będzie inaczej. Oj, zdecydowanie inaczej.

– Ten gamebook nie bierze jeńców – bohater portretowany jako uduchowiony zachowywał się jak buc? Autor kreował postacie według mizoginicznych urojeń? W dramacie pojawiały się sformułowania znane z tajemnych (he, he, już nie bardzo) inkantacji magicznych? Wszystko wyciągniemy na światło dzienne i odpowiednio skomentujemy. To i wiele innych spraw. Nie będziemy udawać, że pewnych rzeczy nie widzimy, bo „na maturze za to punktów nie dostaniecie” (jebać punkty, vivat veritas!)

– Wolisz Słowackiego?… Wyjdź. Aż tak twoich pieniędzy nie potrzebujemy. [Boże, o, naprawdę chce wyjść, zobacz, Adam, co narobiłeś!] Żartowaliśmy, zostań! Pomóż nam wydać tę książkę i przekonaj się, że tak naprawdę Mickiewicz rządzi!

Spodoba się miłośnikom religioznawczych ciekawostek

– Myślisz, że do zabicia upiora według mądrości ludowych wystarczył jeno czosnek lub osikowy kołek? LOL. Z tej gry dowiesz się, jaka stosowana powszechnie metoda była naprawdę skuteczna (mam nadzieję, że nie zrobi ci się od niej słabo).

– Myślisz, że Adam Mickiewicz był typowym, względnie grzecznym, mistykiem? LOL. Kościół katolicki dwa jego dzieła umieścił na Indeksie ksiąg zakazanych, a on sam kiedyś na rozgrzeszenie czekał parę dni, bo wyznane przez niego winy zmusiły jego spowiednika do skontaktowania się z Watykanem!

– Myślisz, że o ludowej słowiańskiej i litewskiej oraz o chrześcijańskiej demonologii wiesz wszystko? Cóż… Zobaczymy :)

W części V Dziadów będzie można wcielić się w poniższe postacie:

Jeśli kupujesz ten zestaw, to oprócz książki otrzymasz:

kartonową planszę, na której znajdować się będzie mapa z miejscem akcji

cztery karty postaci, na który będzie można zapisywać przebieg rozgrywki

cztery kartonowe postacie do wycięcia

podstawki pod wizerunki bohaterów

Adam Mickiewicz*

- (przemawiający zza grobu) – trendsetter, który w XIX wieku wynalazł w Polsce romantyczność, poeta i literat, wielki miłośnik ludowych, sprawdzonych wersji spirytyzmu (i to zarówno tych w formie odprawianych na cmentarzu rytuałów, jak i tych polewanych, które jak żadne inne dodają mocy improwizacji), przeciwnik zachodnich nowinek, uduchowiony i patriotycznie zaprawiony (choć może nie w boju) skarb narodowy, dawny kolega i uczeń mistrza Towiańskiego.

*Tak się przedstawił! Brzmiał i wyglądał wiarygodnie. Niestety w zaświatach nie mają dowodów osobistych, więc nie mogliśmy zweryfikować tożsamości ponad wszelką wątpliwość. Za ewentualne podszywanie się innych bytów (w tym złośliwych tricksterów**) nie ponosimy odpowiedzialności. ** Trickster to w żargonie religioznawczym taki odpowiednik zdolnego trolla internetowego, tyle że występującego w opowieściach mitycznych (często w formie złośliwego, ale dowcipnego bohatera o nadnaturalnych zdolnościach).

Mikołaj Kołyszko*

– ekscentryczny religioznawca, którego możesz kojarzyć  z podcastu religioznawczego na TikToku (lub na YouTubie  i Spotify), autor pracy Groza jest święta, pisarz gamebookowy znany między innymi z przerwanego cyklu Tajemne Oblicze Świata, researcher, z którego usług korzysta między innymi Marek Krajewski. Były redaktor naczelny Wydawnictwa Wielokrotnego Wyboru i magazynu „Masz Wybór”. Oprócz pewnego rytuału z Adamem Mickiewiczem łączy go to, że człowiek z nazwiskiem Kołyszko również był uczniem i kumplem Towiańskiego i również miał na imię Adam.

Ilona Myszkowska*

– ilustracje w książce to jej dzieło. Autorka komiksu internetowego chatolandia.pl, scenarzystka Barw biedy (do których w końcu wróci) i mangi Kawaii Scotland. Wydała kilka rzeczy na papierze – light novel Kawaii Scotland, cztery edycje kalendarza Kartki z datami do zapisywania rzeczy, komiksy Ślimacze opowieści, Kapitan Szyszko i geneza szyszkiego, Bieda Apokalipsa i iGranie z Gruzem oraz grę planszową o tym samym tytule. Trochę współtworzy gry komputerowe: Opowieści z Nyanii i Korpo Tale. W wolnych chwilach szydełkuje pokraczne, acz pocieszne stworzenia, specjalizuje się w zdezorientowanych gołębiach. Wszystko, czego się dotknie, zamienia się w absurd.